Galatasaray Stadyumu

galatasaray-turk-telekom-arena-stadyumu-stat-resimleri-ici-disi-koltuklar-loca-tiribun-gs-stadi-ali-sami-yen-spor-kompleksi-17

Ali Sami Yen Spor Kompleksi:

Galatasaray’ın evi Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena İstanbul Seyrantepe’dedir. 52.650 seyirci kapasitesi ile Atatürk Olimpiyat Stadyumu’ndan sonra Türkiye’nin ikinci en yüksek kapasiteye sahip olan stadyumudur. 1996 yılında yapılması gündeme gelen TT Arena’nın yapımına ancak 13 Aralık 2007 tarihinde başlanabilmiştir. 120 dönümlük araziye inşaa edilen Türk Telekom Arena’nın 15 Ocak 2011 de yapımı tamamlanmıştır.

Türk Telekom Arena:

Galatasaray Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın açılışını Hollanda’nın köklü ekibi Ajax’a karşı oynayarak yaptı. Mücadele 0 – 0 sonuçlandı. Türk Telekom Arena’da ilk resmi maç 2010-11 sezonu ikinci yarı açılış maçı olan Galatasaray-Sivasspor arasında oynanmıştır. Galatasaray maçı 1-0 kazanmıştır. Golü Servet Çetin atmıştır. Lorik Cana ise Eskişehirspor maçında attığı gol ile bu stadyumda ilk gol atan yabancı futbolcu olma unvanına sahiptir. Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki derbide 131.76 dB ile dünya desibel rekoru kırılmıştır. Türk Telekom Arena’nın maliyeti Ali Sami Yen Stadyumu arazi satışı tarafından karşılanmıştır. Ali Sami Yen Stadı arazisi toplam 1 milyar 25 milyon TL’ye Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu ortaklığına satılmış bu paranın 475 milyon Lirası TOKİ’ye kalmıştır.

galatasaray-turk-telekom-arena-stadyumu-stat-resimleri-ici-disi-koltuklar-loca-tiribun-gs-stadi-ali-sami-yen-spor-kompleksi-6

Türk Telekom Arena ise 191.5 milyon TL’ye yapılmıştır. Türk Telekom Arena toplam 82 bin metrekare imar alanında inşa edilmiştir. 44 bin 316 seyirci koltuğu, 6 bin 200 VİP seyirci koltuğu, 176 adet özürlü ve refakatçi koltuğunun yer aldığı statta 2003 koltuk kapasiteli 197 locaya sahiptir. Türkiyede bir ilk olan futbol sahalı manzaralı restoranta sahiptir. Süper Lig ve UEFA standartlarındaki bu stadyum sadece maçlarda değil, ekonomik anlamda eğlence ve kongre merkezi, olası doğal afetlerde ise barınak olarak da kullanılır. 8 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye ile Estonya arasında oynanan karşılaşma Türk Telekom Arena’da oynanan ilk millî maç olma özelliğine sahiptir.Türkiye-Kazakistan maçı ise oynanan ilk milli resmi maçtır.

18 Mart 2011 tarihinde Türk Telekom Arena’da oynanan Galatasaray – Fenerbahçe derbisi sırasında Türkiye tarihinde bir ilk gerçekleştirilmiş ve 3 boyutlu naklen maç yayını yapılmıştır. Statta açık loca yoktur. Galatasaray için VIP, Basın, Protokol tribünleri dizayn edilmiş divan üyeleri ve eski sporcular için özel bir suit Ayrıca UEFA için 400 metrekarelik bir VIP salon stadın batı kısmında bulunmaktadır. Mekanik ve elektrik tesisatı, en son stadyum teknolojisine uygun olarak Almanya’da bu konunun uzmanları tarafından projelendirilmiştir. Stadyumda ilk konser 8 Temmuz 2011 tarihinde gerçekleşen Bon Jovi grubu tarafından verilen konserdir.