Galatasaray Efsaneleri

Galatasaray’ın efsanelerini konu alan yazımıza Galatasaray ile özdeşleşen ve bir sembol haline gelen “Taçsız Kral” Metin Oktay ile başlıyoruz.

Metin Oktay:

Türkiye’nin en büyük golcülerinden biri olarak kabul görülen Metin Oktay 1936 yılında İzmir’de doğdu. 1955 yılında Gündüz Kılıç, Metin Oktay’ı 5 yıllık sözleşme karşılığında Chevrolet marka bir otomobil vererek Galatasaray’a kazandırdı. Galatasaray’da oynamaya başladığında henüz 19 yaşındaydı. Fakat genç yaşına rağmen Galatasaray camiasına çok çabuk ısındı ve daha ilk sezonunda 19 gol atarak gol kralı oldu. Aynı sezon Galatasaray da İstanbul Ligi’nde şampiyon oldu. Yalnız 1 sezonunu Palermo da geçiren Metin Oktay 1969 yılına kadar Galatasaray forması giydi. Futbol hayatı boyunca 6 kez gol kralı oldu ve 217 gollük bir rekora imzasını attı. Fenerbahçe’ye tam 18 gol atan Metin Oktay, Beşiktaş’a da 13 gol attı.

mo

Gheorghe Hagi:

Efsaneler demişken Gheorghe Hagi’ye de bir parantez açmadan olmaz. Galatasaray kariyerinde 4 Lig Şampiyonluğu, UEFA Kupası ve Süper Kupa’nın kazanılmasında başroldü. Galatasaray kariyerinde 132 maçta 59 golle buluştu.

Taffarel:

Efsaneler arasında Andre Claudio Taffarel’i de unutmamak gerek. Galatasaray’da 3 sezon görev yapan Taffarel 2 Türkiye, 1 Lig Şampiyonluğu, UEFA ve Süper Kupa heyecanını takımıyla birlikte yaşadı. Yaptığı kurtalışlar ile taraftarın sevgilisi haline gelen Brezilyalı eldiven Galatasaray’a gelen gelmiş geçmiş en büyük kalecilerdendi.

taffarel1

Fatih Terim:

Bir diğer efsanemiz ise “İmparator” Fatih Terim. 1985’te futbola veda edene kadar Galatasaray’da futbol oynayan Terim Galatasaray formasıyla 327 maç oynadı. Galatasaray’da oynadığı dönemlerde ligde şampiyonluk sevinci yaşayamayan Terim Teknik Direktörlük döneminde sayısız başarılara imza atmıştır. Diğer yaşayan efsanemiz ise Tanju Çolak. 1986-87 sezonunda Galatasaray’a transfer oldu. 1987-88 sezonunda ise 39 gol ile Avrupa Gol Krallığı ünvanını kazandı. Aynı sene France Football Dergisi’nin düzenlediği Altın Ayakkabı ödülünü de kazandı. Bu ödülü bugüne kadar kazanan ilk Türk futbolcu olarak da tarihe geçti. 1988’de 240 gol atarak Türkiye 1.Ligi’nde en çok gol atan futbolcu ünvanını 217 gol sahibi Metin Oktay’dan devraldı. Tartışmasız gelmiş geçmiş en büyük golcülerden biri olma unvanına sahip.

ogulcan445

Prekazi:

1957 yılı doğumlu Prekazi 1985-86 sezonunda Galatasaray’da forma giymeye başladı. Frikiklerin ustası olan Prekazi,yaptığı asistlerle sayısız golü hazırladı ve Galatasaray’ın unutulmazlar listesine adını yazdırdı. Galatasaray’ın lig şampiyonluklarında ve Avrupa kupası başarılarında büyük payı olan oyuncu 1991 yılında Galatasaray’dan ayrıldı.

cevad-prekazi-galatasaray_wvv3cijl8pqp14cpgvdi7mvy3